TAYLAND GEZİ REHBERİ
Genel (26/09/2018)

Tayland resmi adıyla Tayland Krallığı , eski adıyla Siam olarak anılır.İklimi Tropikal , 72 milyon nüfuslu , Trafik akışı soldan , Dini Budizm , Para Birimi Baht olup 5 coğrafi bölgeden oluşur. Tayland 'ın en önemli özellikleri iklimi , doğal güzellikleri , ekonomik oluşu ve güleryüzlü insanlardan oluşmasıdır.Tayland 'a giden hemen herkesin bir daha ziyaret etmek istemesi bu sebeplerden olsa gerek.Tayland doğal güzelliklerinin yanı sıra eğlenceli gece hayatıyla meşhurdur.Ülkenin belli bölgeleri sadece gece hayatına yönelik faaliyetler göstermektedir.

 

JİMBO TUR OLARAK ÖNERİLERİMİZ VE ZİYARET ETMENİZ GEREKEN BÖLGELER ;

 

BANGKOK

 

Ülkenin başkenti ve en kalabalık şehri Bangkok 'tur.Ulaşım çok yoğun ve karmaşıktır.Konaklama - yiyecek - içecek ve alışveriş fiyatları diğer şehirlere göre bir miktar daha yüksektir.

Jimbotur olarak Bangkok 'un en çekici özellikleri başta Havaalanlarının olması ve ülkenin en büyük ve en güzel tapınaklarının olmasıdır.Şehirde gece hayatı daha çok yaşlı turistlere hitap etmekte olup çok ünlü Khao San Road olarak anılan caddesi 200 metre uzunluğunda ve sadece sırt çantalı üniversite öğrencilerinin havaalanını kullanmak için kısa süreli ziyaretleri ile dolmaktadır.( Yani size tavsiyemiz gençlerin burada tatil yaptığını sanıpta programınıza almamanızdır)

Bangkok'ta ziyaret edilmesi gereken başlıca yerler : BÜYÜK SARAY - WAT ARUN TEMPLE- WAT PHRA KAEW TEMPLE - GOLDEN BUDDHA - LUMPHİNİ PARK - SİAM PARK - DREAM WORLD - BANGKOK NASYONEL MÜZESİ - SEA LİFE OCEAN WORLD -KİNG RAMA PARKI - WAT PHO TEMPLE ' dir. Jimbo tur olarak bangkok'ta uzun kalmamanızı önerir tüm şehri 1 haftada doyasıya gezip görebilirsiniz. Puanımız 10 üzerinden 6 dır.

 

PHUKET 

 

Phuket  Tayland 'ın en büyük ve en turistik adasıdır.Phuket büyüleyici güzelliklerle dolu doğası , andaman denizinin turkuaz suları , birbirinden farklı çekicilikte egzotik adaları ve muhteşem kumsallarıyla , gece hayatının hiç bitmediği , alışveriş imkanlarının çokluğu ile tatilde aradığınız herşeyi karşılayabileceğiniz mükemmel adadır.Havaalanından çıkışta küçük minibüslerle uygun fiyatlara tüm bölgelere seyahat edebilirsiniz.
Adanın en hareketli ve uygun bütçelere hitap eden bölgesi Patong Plajı 'dır.Patong Plajından adanın tüm bölgelerine günün her saatinde rahatça ve güvende ulaşabilirsiniz.Patong Plajı için minibüsler kişi başı 180 Tay Bahtı olup özel taxi fiyatları maksimum 4 kişi için 800 Tay Bahtıdır.Patong bölgesinde kalmak isteyipte uyku sorunu olanlara tavsiyemiz Bangla Road ( Barlar Sokağı ) bölgesinden uzak bir bölgede konaklama yapacağınız oteli ayırmaktır.Patong Plajı'nda 6 adet gece pazarı bulunmakta  ve buralarda tüm yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı oldukça uygun fiyatlara karşılayabilirsiniz.

Phuket Adası'nda kesin gezip ziyaret edilmesi gereken bölgeler ve adalar; Phi Phi adası - James Bond adası -Chang ( fil ) Safari - Phuket Deniz Kabuğu Müzesi - Big Buddha - Similan Adası , Khao Lak - Khao Sok -Phuket Fantasea 'dır.Phuket adası ve çevresini ortalama 2 hafta içinde gezip keşfedebilirsiniz.Jimbo Tur olarak puanımız 10 üzerinden 10'dur.

 

KOH CHANG 

 

Koh Chang Kamboçya yakınlarında Trat Şehrinden ulaşımı kolay ve Jimbo Tur için Tayland' ın en güzel adalarından biridir.Ada National Park olma özelliği sayesinde doğasını korumuş ve yapılaşma çok geniş bir alana yayılamamış ve şirinliğini korumuştur.

Adaya ulaşım Trat bölgesinden feribotlarla yapılmaktadır.Bangkok Havalimanları veya otobüs terminallerinden adaya sürekli seferler düzenlenmektedir.Koh Chang adası konaklama , yiyecek ve içecek ücretleri bakımından gayet uygundur.Adaya denizin temizliği , kumsalların güzelliği ve sessiz sakin olması farklı bir değer katmaktadır.Adaya genelde sırt çantalı gençler ve sakinlik ve huzuru seven aileler ziyarete gelmekte ve uzun süreli kalmaktadırlar.

Adada 4 adet popüler bölge ve kumsal vardır , bunların başında White Sand Beach ile Lonely Beach gelmekte ve her iki bölgede doğal güzellik ve tatil bakımından her yönüyle çok uygundur.

Lonely Beach gece hayatı bakımından oldukça renklidir. Hemen hemen her gece partiler düzenlenmektedir.

Koh Chang adasında gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ; Mu Koh Chang National Park , Chang ( Fil ) Elephant Camp Safari ,Ko Wai Adası , Koh Kut Adası , Khlong Plu Şelalesi , Tree Top Adventure Park , Wat Salak Petch , View Point , Timsah ve Yılan Show ' dur.Koh Chang adası ve etrafını ortalama 10 günde gezip keşfedebilirsiniz.Jimbo Tur olarak puanımız 10 üzerinden 10 ' dur ve kesinlikle Tayland' da tatil için ilk tercih edilmeli notunu ekliyoruz.

 

KOH SAMUİ 

 

Koh Samui Tayland' ın en meşhur adalarından birtanesidir.Adaya ulaşım deniz ve hava yolları ile tüm bölgelerden kolaylıkla yapılabilir.Adanın en işlek bölgesi ve merkezi kabul edilen Chaweng Beach 'dir.Fakat Chawen Beach ' in komşusu Lamai Beach bölgesi hem daha sakin ve huzurlu , hemde konaklama - yiyecek ve içecekler bakımından oldukça uygundur.Adada gece hayatının kalbi Chaweng Beach bölgesidir ve adadan dünyanın en meşhur partilerinin yapıldığı Koh Phangan adasına Full Moon Party ' ler için ziyarette bulunabilir ve eğlencenin tadını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Koh Samui adasında gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ; Big Buddha , Hin Ta Hin Yai , Angtong National Marine Park , Bophut Fisherman Village , Wat Plai Laem , Tiger Zoo , Nomuang Şelalesi , Secret Garden , Mummy Monk Wat Khunaram , Wat Phra Yai ' dir.Koh Samui adası ve etrafını ortalama 1 haftada gezip keşfedebilirsiniz.Jimbo Tur olarak puanımız 10 üzerinden 8' dir.

 

KRABİ 

 

Krabi Tayland'ın sessiz, sakin, huzur veren mistik bir havası ve muhteşem doğasıyla gidilip keşfedilmesi gereken müthiş bir bölgesidir.

Krabi 'de müslüman nüfus oldukça fazladır ve hemen her lokantada helal menü bulabilirsiniz.Krabi tatili için şehir merkezi yerine Ao Nang Beach bölgesini tavsiye ediyoruz.

Ao Nang , Krabi merkezine ortalama 10 dakika uzaklıktadır.Krabi ' de gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ; Phi Phi Adası , Maya Bay, Railey Beach , Koh Lanta ,Ko Poda , Khao Phanom Bencha National Park , Elephant ( Chang/ Fil ) Safari , Ko Ngai ,Tiger Cave Tepmle, Emerald Pool , Tup Island , Than Bak Kharani National Park, Viking Cave , Bambu Island , Chicken Island , Yengeç Heykeli , Wat Kaew Korawana , Hot Spring Water ' dır. Krabi ve çevresini ortalama 15 günde gezip  keşfedebilirsiniz.Jimbo Tur olarak puanımız 10 üzerinden 9 ' dur.

 

KOH TAO

 

Koh TaoTayland' ındalış turizmi yönünden en önemli adalarından biridir.Adayı daha çok sırt çantalı gezginler , balayı çiftleri ve dalış dış tutkunları ziyaret ederler.

Adaya ulaşım çevre adalardan veya Chumpon bölgesinden kalkan feribotlarla yapılır.Ada çok küçük ve şirindir .Adada 5 adet sahil ve yerleşim bölgesi bulunmakta ve bu bölgelerden en popüler olanları Saree Beach ve Mae Haad sahilleridir.

Koh Tao adası konaklama - yiyecek ve içecekler bakımından gayet uygundur.Konaklamak için Saare Beach bölgesini öneririz.

Koh Tao adasında gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ; Nong Yuan , John Suwan View Point , Sai Nuan Beach , View Point , Mao Bay , Shark Bay ve Freedom Beach'dir.Adayı ve etrafını ortalama 4 günde gezip keşfedebilirsiniz.Jimbo Tur olarak puanımız 10 üzerinden 8'dir.

 

CHİANG MAİ

 

Chiang Mai Tayland'ı n kuzeyinde alışık olduğumuz Tay'lılardan farklı beyaz tenli insanları , sayısız muhteşem tapınakları , çok eskiye dayanan hikayesi ve bunlara ek olarak doğanın muhteşem görüntüsüyle Tayland 'da gidilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Chiang Mai 'de ziyaretçiler daha çok Kültür ve İlginç yapılar ile Doğa tutkunlarıdır.Şehirde konaklama-yiyecek ve içecek ücretleri oldukça uygundur.Chiang Mai' de konaklayacak misafirlerimize kısa günübirlik olarak Chiang Rai bölgesini ve muhteşem görüntüsüyle White Temple turu kapsamında Laos Golden Triangle ( Tayland - Myanmar - Laos) turunu yapmalarını kesinlikle öneriyoruz.

Chiang Maide gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ; Karen Kadınları ( Long Neck Karen ), Doi İnthanon National Park , Doi Suthep , Pui National Park , Doi Pha Hom National Park , Tha Ton, Pha Daeng National Park, Si Lanna National Park , Mae Hia View Point, Fang Kaplıcaları , Mae Raem Şelalesi , Wat Chedi Luang , Wat Suan Dong , Wat Ched Yot , Wat Phra Signh , Wat Umong , Tha Pae Gate , Royal Park Rajapruek , Wrang Kum Kam, Wat Lok Moli, Wat Ket Karam, Wat Sri Suphan'dır.Chiang Mai ve çevresini ortalama 3 haftada gezip keşfedebilirsiniz.Jimbo Tur olarak puanımız 10 üzerinden 8'dir.

 

HUA HİN

 

Bangkok'tan otobüs , Pattayadan feribot ile ulaşabilirsiniz.Hua Hin tıpkı Pattaya gibi hemen hemen aynı düzende kurulmuş fakat daha çok yerli halkın tatil için tercih ettiği bir bölgesir.Hua Hin kumsalları bakımından tertemiz ve çok güzel olmakla denize girme konusunda elverişsizdir.Hua Hin gece hayatı Tayland standartlarında olmasada gayet iyidir.

Hua Hin'de gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ; Kaeng Krachan National Park , Cicada Market ,  Floating Market , Palau Şelalesi , Wat Huay Mongkhon , Wat Khao Takiap , Pran Buri Forest , Rjabhakti Park ,Khao Hin Lek Fai , Wat Khao Noi , Wat Hisukato , Wat Khao Tao 'dur.Hua Hin bölgesini ortalama 5 günde gezip keşfedebilirsiniz.Jimbo Tur olarak puanımız 10 üzerinden 6'dır.

 

RANONG

 

Ranong Tayland'ın güneyinde Myanmar 'a komşu Tayland'ın Hint Okyanusuna açılan liman şehridir.Şehir merkezinin turistler açısından pek bir cazibesi yoktur fakat adaları Tayland'ın en temiz ve en bakir adaları olma özelliğinde muhteşemdir.Konaklamak için Ranong bölgesi değil adalar seçilmeli ve en popüler olanı Koh Phayam'dır.

Tayland'ın varlıklı ailelerinin tercih ettiği en yoğun bölge Ranong adalarıdır.Ranong adaları konaklama-yiyecek ve içecek ücretleri bakımından biraz daha üst seviyelerdedir.

Ranong bölgesinde gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ; Ngao Waterfall ,Ngao National Park , Laem Son National Park , Si Phang-nga National Park , Rathanarangson Palace, Punyaban Şelalesi , Raksa Warin Hot Spring, Mu Ko Ranong MNational Park , Wat Chantharam, Chun Saeng Şelalesi'dir.Ranong ve bölgeyi ortalama 1 haftada doyasıya gezip keşfedebilirsiniz.Jimbo Tur olarak puanımız 10 üzerinden 8'dir.

 

PATTAYA

 

Pattaya bitmeyen gece hayatıyla daha çok yetişkin erkeklere hitap eden bir şehirdir.Bölgede konaklama , alışveriş , yiyecek ve içecek ücretleri oldukça uyundur.Pattaya 'ya uzun tatiller için gelmenizi önermiyor sadece Tayland 'a gelip görülmeden dönmenin doğru olmayacağının altını çiziyoruz.

Pattaya deniz kenarında bir şehir olmasına rağmen hem altyapı yetersizliği , hem denizin temizliğinin yetersiz oluşu vede kumsallarının kalitesinin tatil için uygun olduğu söylenemez.Fakat ana iskeleden günün her saati kalkan teknelerle karşı adalara ulaşabilir ve tertemiz masmavi sular ile bembeyaz kumsalların tadını çıkarabilirsiniz.Bu adalardan en ünlü olanı Koh Larn ( Mercan Adası ) 'dır.

Pattaya' da gezip görülmesi gereken yerler ; Walking Street , Jomtien Plajı , Jomtien Night Market , Koh Phai, Hakikat Tapınağı , Koh Larn , Nooch Tropikal Botanik Bahçesi , Wat Phra Yai , The Millions Years Stone Park & Crocodile Farm , Elephant Village , Pattaya Floating Market , Khao Chi Chan Buddha ( Lazer ), Big Buddha ve Alcazar Show'dur.Pattaya ve çevresini ortalama 1 haftada gezip keşfedebilirsiniz.Jimbo Tur olarak puanımız 10 üzerinde 4 'tür.

 

KANCHANABURİ

 

Bangkok ' tan otobüs ile ortalama 2 saat uzaklıkta ve gidilmesi gereken bir şehirdir.Çok fazla turistin olmadığı şirin bir şehir olması ile konaklama ,alışveriş , yiyecek ve içecek ücretleri bakımından son derece uygundur.Ülkemizde bir asgari ücret maaşı ile yiyemeyeceğimiz sınırsız açık büfe deniz ürünlerini Kanchanaburide Kwai köprüsü yakınlarındaki restaurantlarda 200 Baht ' a yiyebilirsiniz.

Kanchanaburi'de gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ; Erawan Şelaleleri ( Mutlaka Ziyaret Edilmeli ), Burma Railway , Kaplan Tapınağı , Savaş Müzesi , War Cemetery , Mueang Sing Historical Park , Giant Rain Tree , Wat Tham Puwa , Death Railway , Wat Thapsila ' dır.Kanchanaburi ve çevresini ortalama 5 günde gezip keşfedebilirsiniz.Jimbo Tur olarak puanımız 10 üzerinden 8'dir.

 

AYUTTHAYA

 

Ayutthaya çok eski bir yerleşim yeri olmanın yanında Tayland'ın eski başkenti'dir.Tarihi ve kültürel bir gezi programlayan misafirlerimize önerebiliriz.Konaklama -yiyecek ve içecek ücretleri son derece uygundur.

Ayutthaya'da gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ; Ayutthaya Tarihi Parkı , Wat Whra Sri Sanghet , Wat Chaiwatthanaram , Bang Pain Kraliyet Sarayı , Wat Phra Ram, Wat Ratchabuma , Wat Mahathat , What Phanan Choeng , Nasyonel Müze , Floating Market , Wat Lokayasutharam , Chedi Phukhao Thong , Buddha Head Banyan Tree , Wat Phutthaisawen ' dir.Şehri ortalama 4 gün içinde doyasıya gezip keşfedebilirsiniz.Jimbo Tur olarak puanımız 10 üzerinden 6' dır.

 

 

BU YAZIYI PAYLAŞ
© 2022 Konken Turizm